تاريخچه بنيانگذاری سامورايي در ايران و تاسيس

انجمن کن دو و ايی آی دو ايران

Iran Kendo & Iaido Association  

 

شيهان سليمان مهديزاده ، بنيانگذار و در واقع نخستين استاد کن دو و ايی آی دو  ( سامورايی ) در ايران است .  او نخستين بار در اواخر سال 1354 زير نظر يک استاد ژاپنی ( استاد فقيد  فوکودا ) به آموختن فلسفه ، مکتب ذن و کن دو سنتی پرداخت و سرانجام پس از تمرينات سخت و ممارست بسيار به توصيه استادش براي تكميل آموخته هايش در سال 1356 به ژاپن سفر کرد . مهديزاده در ژاپن کن دو را زير نظر استاد فقيد  ٌ نيشی ياما  ٌ و  ايی آی دو را تحت تعاليم استاد  ٌ توچوکا  ٌ و كاراته گوجوريو را زير نظر استاد      ٌ ياماموتو ٌ پي گرفت . وي پس از بازگشت به کشور ، اين هنر اصيل سامورايی را در ايران بنيانگذاری کرد و به تدريس آن پرداخت . 

او پس از پيروزی انقلاب اسلامی در سال 1358  آموزش رسمی كن دو را زير نظر فدراسيون رزمی وقت در سالن ورزشهای رزمی آن زمان كه اينك سالن شمشير بازی فعلی است شروع کرد . تاسيس اين هنر در ايران و توجه علاقه مندان چنان بود که تلويزيون ملی ژاپن (NHK ) گزارشی از نخستين کلاس سامورايی در ايران را در تاريخ ششم ژانويه 1983 ميلادی در ژاپن پخش کرد . و همچنين در سال 1364 صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران فيلمی از تمرينات کن دو و  ايی آی دو استاد مهديزاده پخش كرد . اين در حالي بود که در آن سالها استاد مهديزاده هر سال چند ماهي را برای پيگيري تمرينات تکنيکی و مبارزه در ژاپن می گذراند و بنا به خواست استادش از سال 1363 برای گذراندن مدارج عالی کن دو و  ايی آی دو در ژاپن اقامت گزيد . استاد مهديزاده پس از باز گشت به گشور ، در سال 1374 زير نظر فدراسيون کاراته جمهوری اسلامی ايران ، آموزش هنر آموزان و علاقه مندان به اين هنر اصيل رزمي را پی گرفت تا اينکه در تاريخ 26 اسفند 1378 طی حکمی رسمی از طرف فدراسيون کاراته جمهوری اسلامی ايران ، کن دو و  ايی آی دو ( سامورايی ) ايران به رياست شيهان سليمان مهديزاده به رسميت شناخته شد و به طور رسمی مجوز فعاليت در ايران را دريافت کرد . اين فعاليت ها ادامه داشت تا اينكه طبق مصوبه سازمان تربيت بدني جمهوري اسلامي ايران براي ساماندهي سبك هاي رزمي از تاريخ هجدهم دي ماه 1389سبك كن دو و ايي آي دو ايران با نام انجمن كن دو و ايي آي دو ايران تحت نظارت فدراسيون ورزشهاي رزمي قرار گرفت .  

شيهان سليمان مهديزاده هم اکنون تنها مربي رسمي و مسئول هماهنگی فدراسيون کن دو ژاپن (AJKF  ) و فدراسيون جهانی كن دو (IKF ) در ايران و همينطور نماينده رسمي فدراسيون ايی آی دو ژاپن ( NIR ) در ايران و خاورميانه است . همچنين او بنيانگذار و رئيس سبك كاراته گوجوريو اوكيناوايي ايران و آی کی دو  تومی کی ريو در  ايران مي باشد .

 

مدارج و احكام بين المللي و جهاني و نمايندگی هايي كه ايشان طي چهاردهه فعاليت مستمر در هنر هاي رزمي ژاپني دريافت كرده است :

دان

1

دان 8 درجه کيوشی  ايی آی دو _ ژاپن 

2

دان 8 درجه کيوشی کاراته گوجوريو _ ژاپن

3

دان 6  بوجوتسو _ ژاپن

4

دان 5 کن دو بين المللی _ ژاپن

5

دان 2 آی کی دو تومی کی ريو _ ژاپن

احکام

1

حکم داوری ( A ) در کاتا و کميته از فدراسيون کاراته ژاپن

2

حکم داوری ( R. A ) از فدراسيون کاراته جمهوری اسلامی ايران

3

حکم مربيگری از فدراسيون ژاپن

4

حکم مربيگری ممتاز كاراته از سازمان تربيت بدنی جمهوری اسلامی ايران

5

حکم مربيگری يک ملی كن دو  از سازمان تربيت بدنی جمهوری اسلامی ايران

6

حکم مربيگری بين المللی آی کی دو تومی کی ريو

7

حکم ( شو ری شو )  فنی و اخلاق از فدراسيون کاراته ژاپن

8

حکم ( توگو بزو گو رو شو ) از فدراسيون ايی آی دو ژاپن

قهرمانی

1

سال 1989

دريافت حکم ( کانتو شو ) (بست فايتر يا بهترين جنکجو )در نوزدهمين دور مسابقات کن دو _ توکيو _  ژاپن

2

سال 1992

کسب مقام اول و مدال طلای جهانی مسابقات ايی آی دو _ ژاپن

(  اين اولين باری بود که يک فرد غير ژاپنی به اين مقام دست می يافت )

3

سال 2002

کسب مقام اول و مدال طلای جهانی مسابقات ايی آی دو _ ژاپن _  برای دومين بار

نمايندگی

1

نماينده رسمي فدراسيون جهاني ايي آي دو در ايران و خاورميانه

2

نماينده رسمي کاراته گوجوريو اوکيناوايی در ايران

3

تنها مربي رسمي و مسئول هماهنگی کن دو ايران از طرف فدراسيون کن دو ژاپن (AJKF ) و فدراسيون جهانی کن دو (IFK )

4

نماينده رسمی آی کی دو تومی کی ريو در ايران